Palvelualojen työnantajat Palta, Ammattiliitto Pro ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN ovat hyväksyneet hallinnoissaan rahoitusalaa koskevan työehtosopimuksen. Sopimuksen piirissä on noin 20 000 henkeä.
Uudistetun työehtosopimuksen sopimuskausi on lähtökohtaisesti kolme vuotta eli 29.2.2028 saakka. Viimeisen vuoden osalta sopimus on osapuolten irtisanottavissa päättymään 28.2.2027. Sopimuskaudelle sovittu palkankorotusten taso on yleisen linjan mukainen ja alan palkkakeskusteluperinnettä kunnioittava.
Toimihenkilöiden sopimuskauden aikaisista palkankorotuksista puolet muodostuu yleiskorotuksesta ja puolet palkkakeskusteluiden perusteella jaettavasta erästä.
– Neuvottelutulos on tasapainoinen, rahoitusalan tarpeita huomioiva ja perinteitä kunnioittava kokonaisuus. Ratkaisu kiinnittää huomiota myös rahoitusalan henkilöstön toimintakykyyn ja työhyvinvointiin edistäen työelämän tasapainoa ja pitkiä työuria. Edelläkävijyyttä on, että kävimme keskustelut omasta roolistamme rahoitusalan varautumisen edistäjinä. Haluamme työmarkkinaosapuolina tehdä osamme yhteiskunnallisina toimijoina ja vastuunkantajina, Paltan työmarkkinajohtaja Minna Ääri sanoo.
– Rahoitusalan sopijakumppaneiden välillä vallitsee keskinäinen luottamus ja yhteinen halu alan kehittämiseen. Neuvottelupöydässä käytiin perusteelliset keskustelut lukuisista teemoista. Neuvottelijoiden sitoutuminen ja läsnäolo pitkässä neuvottelurupeamassa on arvokasta. Tiivistä yhteistyötä jatketaan myös sopimuskauden aikana alalle tärkeisiin teemoihin keskittyvissä työryhmissä, Ääri jatkaa.
Lisätiedot
Työmarkkinajohtaja Minna Ääri, 040 559 0833, minna.aari@palta.fi
Palvelualojen työnantajat Palta ry