8.2.2023Palvelubarometri 2023

Palvelubarometri: Palvelualoilla kivuttiin ennätystyöllisyyteen viime vuonna – nyt näkymät heikkenemässä selkeästi

Paltan kuvituskuva

Paltan Palvelubarometri kokoaa yhteen yksityisten palvelualojen tilannekatsauksen muun muassa palveluyritysten määrästä ja sen kehityksestä, alojen työllisyydestä ja liikevaihdon sekä tuotannon kehityksestä.

Palvelubarometrin 2023 keskeiset havainnot lukuina

Palvelubarometrin keskeiset havainnot

Palvelualojen liikevaihdon kasvu hidastui selvästi vuoden 2022 jälkipuoliskolla. Vuodenvaihteessa myyntiodotukset laskivat alle pitkän aikavälin keskiarvon – hintamuutoksista puhdistetun myynnin määrän ennakoidaan kääntyvän laskuun.

Yksityisten palvelualojen työllisyys on toipunut ja noussut ennätyskorkealle ylittäen pandemiaa edeltäneen tason. Henkilöstömäärän kasvuodotukset ovat maltillistuneet selvästi mutta työvoimapula on merkittävä ongelma monella alalla.

Työllisyyden kasvu on ollut laaja-alaista, vain matkustajaliikenteessä työllisyys ei ole toipunut. Kaikkiaan yksityiset palvelualat työllistävät yli miljoona ihmistä Suomessa.

Suomen palveluviennin arvo oli vuoden 2022 kolmella ensimmäisellä neljänneksellä 22,6 mrd. mikä oli 19% enemmän kuin edellisvuoden vastaavalla jaksolla. Kuljetus- ja matkailupalveluiden vienti on kasvanut vuodesta 2021 mutta eivät ole toipuneet pandemiaa edeltäneelle tasolle.

Vuonna 2022 palveluviennin arvo on jäämässä noin reiluun 30 mrd. euroon, mikä vastaa vajaata 30 %:ia koko Suomen viennistä.

Konkurssien määrä on keskimääräisellä tasolla. Palveluihin on perustettu reilut 25 000 vuosittain, mikä vastaa noin kahta kolmasosaa kaikista uusista yrityksistä.

Kysy asiantuntijaltamme palvelubarometrista

Martti Pykäri

Johtaja, Pääekonomisti

Tietopalvelut

Ajankohtaista tutkimustietoa palvelualojen taloudesta

Sisältöä ei löytynyt