![Paltan kuvituskuva](https://www.palta.fi/wp-content/uploads/2024/09/Palta-1_1760x1242.jpg)
Yritysten odotuksia kansainvälisen saavutettavuuden parantamiseksi
Raportin tavoitteena on herättää politiikan päättäjät tarttumaan siihen, kuinka geotalouden muutokset vaikuttavat Suomen ulkomaanyhteyksiin ja kansainväliseen saavutettavuuteen. Erityisesti esillä ovat olleet yhteydet länteen. ”Länsi” on meille enemmän kuin vain yksi ilmansuunta: kyseessä on Suomen laajempi integraatio läntisiin talouksiin ja kansainvälisiin markkinoihin eri puolilla maailmaa.
Raportti esittää mahdollisuudet uusiksi länsiyhteyksiksi, mutta ei tarjoa suoria suosituksia. Sitäkin enemmän kiirehdimme niiden konkreettisempaa selvittämistä. Liikkeelle on päästävä jo tällä hallituskaudella, luoden pohjaa lähivuosikymmenten vaiheittaiselle etenemiselle.
Raportti on tuotettu Destian Strategiset liikennejärjestelmät -yksikössä ja sen ovat tilanneet Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Palvelualojen työnantajat Palta ja Rakennusteollisuus.
Ehdotukset länsiyhteyksien
vahvistamiseksi
- Selvitys kiinteästä liikenneyhteydestä Itämeren ylitse
- EU-raideleveys Ouluun, Raaheen ja Rovaniemelle
- Turvattu meriliikenne Itämerellä
- Kilpailukykyä ja kasvua lentoliikenteeseen